• BIST 100

  11172,80%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,44
 • EURO

  35,84% -0,26
 • GRAM ALTIN

  2532,24% -0,72
 • Ç. ALTIN

  4116,11% -0,70

Adnan KALKAN


Filistin'de Yapılan Kamuoyu Araştırma Anketi

Filistin topraklarında İsrail’e karşı cihad devam ederken, bit taraftan da Mahmud Abbas gibi İsrail uşağı bir yönetim Filistin’in başına bela olmaya devam ediyor.


Filistin'de bir kamuoyu araştırma anketi yapıldı. İşte o araştırma:

 

Filistin Hristiyan Anket Araştırmaları Merkezi- Ramallah, (92) numaralı kamuoyu yoklamasının sonuçlarını yayınladı.

Bu anket, çok çarpıcı ve önemli verileri ve sonuçları barındırmaktadır:

1-      Anket 5 Mart'ta Batı Şeria, Deir Balah ve Refah'taki vatandaşlara ve yerinden edilmiş Filistinlilere yönelik yapıldı. Gazze'nin diğer bölgeleri bu ankete dahil değildir.

2-      Gazze'lilerin yüzde 44'ü bir ya da iki günlük yiyeceği olduğunu, yüzde 55'i ise olmadığını ifade etmektedir. Yüzde 19'u suya erişimi olduğunu, yüzde 77'si su sıkıntısı çektiğini ve zor durumda olduğunu ifade etti.

 

3-      Batı Şeria'lıların sadece %11'i kendilerini güvende hissettiklerini, %89'u ise kendilerini güvende hissetmediklerini ifade etti. Ankete katılanların yüzde 71'i Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırıyı başlatma kararından memnun olduğunu ifade ederken, Hamas'ın bu saldırıda vahşet ve suç işlemediğini ifade edenlerin sayısı ise son ankete göre şaşırtıcı bir şekilde yüzde 91'i olarak kayıtlanmıştır.

Ankete katılanların %78'i savaşın Filistin davasına uluslararası ilgiyi artırdığına inanırken, %22'si aksini düşünmektedir.

Ankete katılanların %64'ü Hamas'ın savaşı kazanacağına, %60'ı savaştan sonra Hamas'ın Gazze'yi yöneteceğine inanmaktadır. Nüfusun sadece %9'u Filistin yönetiminin Gazze Şeridi'ne geri dönme ihtimalinin olduğunu düşünmektedir.

 

Halkın yüzde 60'ı Hamas'ın Gazze Şeridi'ni yönetmesini tercih ederken, yüzde 13'ü Mahmut Abbas'sız Filistin Yönetimi'ni, yüzde 11'i ise Mahmut Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimi'ni tercih etmektedir.

Halkın yüzde 70'i Filistin güvenlik güçlerine yardım etmek için bile olsa Arap güçlerinin Gazze'deki varlığını kabul etmemektedir.

Halkın yüzde 73'ü ABD-Arap Filistin Yönetimi'nde reform, müzakerelere dönüş ve iki devletli çözüm planını reddetmektedir.

Halkın yüzde 70'i Refah'a bir saldırı olursa yerinden edilenlerin Mısır'a gitmeyeceğine ve Mısır'ın güvenli bir yer olmadığına inanırken, aynı oran Mısır ordusunun yerinden edilenleri öldüreceğine inandığını ifade etmektedir.

 

Ankete katılanların yüzde 70'i Hamas'tan, yüzde 61'i ise Yahya Sinvar'dan memnun olduklarını ifade etti. Sadece %14'ü Abbas'tan, %27'si Fetih'ten memnun olduğunu ifade etti.

Ankete katılanların yüzde 84'ü Mahmud Abbas'ın istifasını istemekte olup yüzde 65'i Filistin Yönetimi'nin Filistin halkı için bir yük haline geldiğine inanmaktadır.

İsmail Haniye ve Mahmud Abbas cumhurbaşkanlığı için yarışırsa, İsmail Haniye %70, Abbas ise %22 oy alacağı ifade edilmektedir.

Milletvekilliği seçimleri yapılsa Hamas yüzde 47, El Fetih ise sadece yüzde 22 oy alacağı ankette kayıtlanmıştır.

Halkın yüzde 83'ü Yemen'den, yüzde 56'sı Katar'dan, yüzde 48'i Hizbullah'tan, yüzde % 12'si Mısır'dan memnun olduğunu ifade etmektedir.

Filistin’in yardıma olan ihtiyacını burdan da görmekteyiz. Yaşama tutunmaya olan inançları tamdır.

Hamas yönetimi Filistinliler tarafından yüksek bir destek alıyor. Lakin Batı Hamas’ı terör örgütü olarak görüyor. Filistin’in Kuvayı Milliyesi olan Hamas ve mücahitlere Filistin halkı tam destek veriyor ama algı yönetimi ile Hamas olumsuz gösteriliyor. Yani Filistin halkının görmek istediği değil batının getirdiği Abbas gibi kuklalar ile Filistin yönetiliyor. Müslümanlar bu oyunu görmeli ve kardeşliğini geliştirmelidir.

 

Adnan Kalkan
adnankalkan01@gmail.com
Twitter: @adnankalkan01
YouTube: Adnan Kalkan
instagram: adnankalkan01
Facebook: adnankalkan01

Yazarın Diğer Yazıları


32.5° / 25.1°

YAZARLAR