EĞİTİM

Tutuştular! ʹBoğaziçi Üniversitesiʹnde dengeler değişecekʹ

 

Tutuştular! ʹBoğaziçi Üniversitesiʹnde dengeler değişecekʹ

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazeteʹde yayımlanan kararla Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde bulunan Eğitim, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler ile Mühendislik fakültelerine, Hukuk ve İletişim Fakültesi de eklendi.
Yeni kurulan fakültelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı başında öğrenci alması için akademik kadrosunu mart ayı sonuna kadar tamamlaması bekleniyor. TERÖR GRUPLARI DEVREDE Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesiʹne rektör olarak Prof. Dr. Melih Buluʹnun atanmasını bahane eden terör grupları üniversite öğrencilerini provoke ederek eylemler düzenlemişti.  Aynı çevreler Boğaziçi Üniversitesiʹne açılacak iki yeni fakülteden de rahatsız oldu.  TUTUŞTULAR! KURULACAK FAKÜLTELER ÜNİVERSİTE İÇİNDEKİ DENGELERİ DEĞİŞTİRİR Boğaziçi Üniversitesi’ne açılacak olan fakültelerin üniversitede dengeleri değiştirecek olması ve üniversiteye yeni bir vizyon katacak olması, Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını eleştiren kesimi rahatsız etti. Boğaziçi Üniversitesi senatosunda 12 yıl görev yapan Prof. Dr. İlhan Or verdiği bir röportajda kurulacak iki yeni fakültenin üniversite içindeki tüm dengeleri değiştireceğini belirterek dışarıdan dekan atanmasının Boğaziçi’nin kültürüne uygun olmadığını iddia etti.  BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GERİLİYOR Türkiyeʹnin sayılı üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversites,  Hacettepe ve ODTÜʹnün ciddi bir sıçrama içinde olduğu bu dönemde ciddi bir gerileme içinde. Dünyanın prestijli endekslerinden Times Higher Education tarafından hazırlanan 2021 yılı sıralamasına göre Boğaziçi Üniversitesi dünyanın en iyi 600 üniversitesi arasında değil, ayrıca Koç, Hacettepe, Sabancı ve Bilkent üniversitelerinin de gerisinde.ARWU’nun hazırladığı 2020 endeksinde ise dünyada ilk  bin üniversite arasına giremedi ve İstanbul, İTÜ, Dokuz Eylül, Ege ve Erciyes üniversitelerinin de gerisinde kaldı. REKTÖR BULU: HEDEFİMİZ 4 YIL İÇİNDE İLK 100ʹE GİRMEK Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Melih Bulu yaptığı ilk açıklamada Boğaziçi üniversitesindeki düşüşe dikkat çekerek, ˮ Boğaziçiʹnin artık ilk 500ʹün dışına düştüğünü görüyoruz. Bunun en önemli sebeplerinin başında, gerileyen uluslararası yayın performansımız var maalesef. Benim hedefim 4 yıl içerisinde Boğaziçiʹnin ilk 100ʹe giren ve orada kalabilen ilk Türk üniversitesi olmasıdır.ˮ demişti.
Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazeteʹde yayımlanan kararla Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde bulunan Eğitim, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler ile Mühendislik fakültelerine, Hukuk ve İletişim Fakültesi de eklendi.

Yeni kurulan fakültelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı başında öğrenci alması için akademik kadrosunu mart ayı sonuna kadar tamamlaması bekleniyor.

TERÖR GRUPLARI DEVREDE

Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesiʹne rektör olarak Prof. Dr. Melih Buluʹnun atanmasını bahane eden terör grupları üniversite öğrencilerini provoke ederek eylemler düzenlemişti.  Aynı çevreler Boğaziçi Üniversitesiʹne açılacak iki yeni fakülteden de rahatsız oldu. 

TUTUŞTULAR! KURULACAK FAKÜLTELER ÜNİVERSİTE İÇİNDEKİ DENGELERİ DEĞİŞTİRİR

Boğaziçi Üniversitesi’ne açılacak olan fakültelerin üniversitede dengeleri değiştirecek olması ve üniversiteye yeni bir vizyon katacak olması, Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını eleştiren kesimi rahatsız etti. Boğaziçi Üniversitesi senatosunda 12 yıl görev yapan Prof. Dr. İlhan Or verdiği bir röportajda kurulacak iki yeni fakültenin üniversite içindeki tüm dengeleri değiştireceğini belirterek dışarıdan dekan atanmasının Boğaziçi’nin kültürüne uygun olmadığını iddia etti. 

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GERİLİYOR

Türkiyeʹnin sayılı üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversites,  Hacettepe ve ODTÜʹnün ciddi bir sıçrama içinde olduğu bu dönemde ciddi bir gerileme içinde. Dünyanın prestijli endekslerinden Times Higher Education tarafından hazırlanan 2021 yılı sıralamasına göre Boğaziçi Üniversitesi dünyanın en iyi 600 üniversitesi arasında değil, ayrıca Koç, Hacettepe, Sabancı ve Bilkent üniversitelerinin de gerisinde.ARWU’nun hazırladığı 2020 endeksinde ise dünyada ilk  bin üniversite arasına giremedi ve İstanbul, İTÜ, Dokuz Eylül, Ege ve Erciyes üniversitelerinin de gerisinde kaldı.

REKTÖR BULU: HEDEFİMİZ 4 YIL İÇİNDE İLK 100ʹE GİRMEK

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Melih Bulu yaptığı ilk açıklamada Boğaziçi üniversitesindeki düşüşe dikkat çekerek, ˮ Boğaziçiʹnin artık ilk 500ʹün dışına düştüğünü görüyoruz. Bunun en önemli sebeplerinin başında, gerileyen uluslararası yayın performansımız var maalesef. Benim hedefim 4 yıl içerisinde Boğaziçiʹnin ilk 100ʹe giren ve orada kalabilen ilk Türk üniversitesi olmasıdır.ˮ demişti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve medya90.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.